Vlastnosti kompozitních materiálů (WPC)

Hlavní stránka  >  Výhody WPC terasy  >  Vlastnosti WPC  >  Vlastnosti kompozitních materiálů (WPC)

12.6.2014

V následujících řádcích se vám pokusíme přiblížit vše, co byste měli o WPC vědět dříve, než se pro něj rozhodnete. Dozvíte se, co je to WPC materiál, z čeho se skládá, jak se vyrábí, jaké má vlastnosti a v jakých variantách se vyrábí jednotlivé produkty z tohoto materiálu. Spolu s tím Vám objasníme, v čem se může lišit WPC u různých dodavatelů a čím mohou výrobci jednotlivé složky materiálu nahrazovat.

Co je to kompozitní materiál WPC?

Kompozitní materiál sestává z několika složek. Kompozitní WPC materiály nabízejí vyvážený poměr mezi přírodním vzhledem (díky dřevěné složce) a odolnosti materiálu (díky složce plastové).  Čím větší je poměr dřeva, tím materiál vypadá přírodněji, avšak za cenu menší odolnosti a naopak. Ve většině případů je poměr dřeva mezi 50 až 70 procenty a plastová složka tvoří 30 až 50 procent materiálu. Poměr materiálu se odráží v ceně, protože cena kvalitního, nerecyklovaného plastu je dvakrát vyšší než cena dřeva.

Složení

Různé druhy WPC materiálů se od sebe liší obsahem, množstvím a kvalitou jednotlivých složek. Základem pro každé WPC je dřevo a plast. Tyto složky tvoří až 95 % obsahu samotného kompozitu. Zbytek jsou aditiva, která vylepšují odolnost materiálu vůči působení slunečního záření, vlhkosti, apod. I díky těmto aditivům je materiál odolný, nenasákavý a pružný.

Dřevěnou složku tvoří nejčastěji dřevěná moučka či piliny. Tu ovšem někteří výrobci nahrazují práškem z bambusu nebo rýžovými plevami, to se odráží nejen v ceně produktu, ale především v jeho vlastnostech. Je to právě dřevo, co dodává WPC přírodní vzhled i vůni. Náhražky Vám nezaručí ani stálost či autenticitu barvy dřeva.

Plastová složka je tvořena plasty typu PVC, HDPE, PP nebo PE. Nejodolnější je PVC, avšak spolu s HDPE je také nejdražší. Profily s PVC jsou velmi pevné, zatímco profily s PP nebo PE jsou pružnější. Plastovou složku kompozitu mohou tvořit i recyklované plasty, jejich použití má však negativní vliv na kvalitu výsledného produktu.

Materiál je zpracováván jako granule nebo prášek v tzv. extruderu, díky kterému získáváme výsledný produkt (desku, lištu, hranol…). Takto zpracovaný výsledný produkt je 100% kompozit.

Alternativní postup je tzv. koextruze při níž je vyextrudováno pouze jádro materiálu, které je současně pokryto fólií z HDPE. Výsledkem takového procesu ale není 100% kompozit.

Komorové, nebo plné profily?

Deska, hranol či lišta z WPC mohou být uvnitř komorové, nebo plné. Komorové profily bývají díky použití až o 50 % menšího množství materiálu levnější. Plné profily mohou být odolnější vůči mechanickému poškození, ale není to vždy podmínkou. Nejdůležitější pro kvalitu je vždy složení kompozitu. Proto doporučujeme, abyste se informovali o složení materiálu před koupí produktu.

Povrch WPC desek

Povrch profilů je ve výchozím stavu hladký. Může být upraven broušením, kartáčováním nebo tzv. emobossingem (vtisknutím dřevěné struktury do povrchu profilu). Úprava povrchu nemá žádný vliv na kvalitu, je to spíše otázka vzhledu.

Autor: nejterasa.cz Sekce: Vlastnosti WPC   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články


WPC prkna  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

Copyright © 2014, TerrainEco, s.r.o.